Στο σχολείο μας τοποθετήθηκε σχολικός ψυχολόγος από τις 21/11/2023 και θα παρέχει υπηρεσίες στα μέλη της σχολικής κοινότητας για μια ημέρα την εβδομάδα,κάθε Δευτέρα. Παρακάτω σύντομο κείμενο της ψυχολόγου με βιογραφικά στοιχεία & πληροφορίες για τη διαδικασία & τις παρεχόμενες υπηρεσίες:

"Ονομάζομαι Ντούρου Αθηνά, είμαι ψυχολόγος (MSc) με εξειδίκευση πάνω στην «Ψυχική Υγεία και Ψυχιατρική Παιδιού και Εφήβου», τελειόφοιτη ψυχοθεραπεύτρια στη Συστημική- Οικογενειακή Ψυχοθεραπεία και αποτελώ με την σειρά μου ένα νέο μέλος της σχολικής μονάδας του 2ου Λυκείου Πεύκης. Κάθε Δευτέρα παρευρίσκομαι στον χώρο του σχολείου τις εξής ώρες 8:00 -13.00. Παρέχεται η δυνατότητα ψυχοκοινωνικής υποστήριξης, ενημέρωσης  και συμβουλευτικής σε μαθητές (κατόπιν γραπτής συγκατάθεσης γονέων - κηδεμόνων), εκπαιδευτικούς, γονείς και κηδεμόνες, με στόχο την προαγωγή της  ψυχοσυναισθηματικής υγείας των παραπάνω  και την  ενδυνάμωση όλης της σχολικής κοινότητας. Όντας σε άμεση αλληλεπίδραση και συνεργασία με την σχολική μονάδα, μπορείτε να δηλώσετε ενδιαφέρον για κλείσιμο ραντεβού επικοινωνώντας στο τηλέφωνο του σχολείου 2108054504 και άμεσα στην ηλεκτρονική διεύθυνση μου Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  "

Υπεύθυνη Δήλωση Συγκατάθεσης Γονέα-Κηδεμόνα