• Συγχαρητήρια στα παιδιά και στην κα Μαριάνα Μανδηλαρά για τη συμμετοχή τους στη δράση Μαθαίνοντας την επιστήμη μέσα από το θέατρο Συγχαρητήρια και για τα βραβεία Συμμετοχής, Διάδοσης & Προώθησης και Χορογραφίας.

• Η συμμετοχή του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων.

• Ομιλούντα μνημεία. Ευχαριστούμε τα παιδιά της Β' Λυκείου και την κα Ληξουριώτη που το εμπνεύστηκε. Συνδυάστηκε με διδακτική επίσκεψη στην Πνύκα! Δημιουργήσαμε και τέχνημα του πολιτιστικού προγράμματος για την προστασία πολιτιστικής κληρονομιάς υπό την αιγίδα της Unesco, όπου τα μνημεία "ζωντανεύουν" και αποκτούν φωνή διαμαρτυρίας και "ομιλούν" για το παρελθόν και το μέλλον τους συνυπολογίζοντας τη λογοτεχνική ματιά και τη μόλυνση του περιβάλλοντος... Βίντεο H αφίσα
    Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ληξουριώτη Π. , Εγγλέζου Ε.

• Οι μαθητές της Β' Λυκείου συμμετείχαν στο διεθνές πρόγραμμα: "Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί. Play Unified: Learn Unified", που πραγματοποιείται σε 14 χώρες.
    Πρόκειται για ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό και βιωματικό πρόγραμμα που δίνει τη δυνατότητα σε άτομα µε και χωρίς νοητική αναπηρία να συμμετέχουν μαζί σε αθλητικές δράσεις. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μανδηλαρά Μαρία Αναστασία, Κομποδιέτα Ναταλία.

• Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πανδημία, να το δούμε ως ευκαιρία» είχε ως στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες το πρόβλημα της πανδημίας του νέου κορωναϊού SARS-CoV-2 (λοίμωξη Covid-19) και να προβληματιστούν γύρω από τις αιτίες που την προκάλεσαν καθώς και τις πρακτικές διαχείρισης του προβλήματος που θα μπορούσαν να υιοθετηθούν ώστε να διασφαλιστεί η υγεία μας στο μέλλον. Πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές του τμήματος Α4. Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να παρακολουθήσετε τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν από τους μαθητές. Yπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μανδηλαρά Μαρία Αναστασία, Καρούσος Θεοδόσης.

• Οι μαθητές της Β΄Λυκείου με τον υπεύθυνο καθηγητή στα πλαίσια του προγράμματος Η Βουλή των Εφήβων - Δημοκρατία και Διαδίκτυο δημιούργησαν δύο βίντεο. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργανώνεται σε ετήσια βάση από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Α΄ και Β΄ τάξης Λυκείου των σχολείων της Ελλάδας και των ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ. Στους βασικούς στόχους του προγράμματος η εξοικείωση των εφήβων με τις αρχές και αξίες της δημοκρατίας, καθώς και με τον τρόπο λειτουργίας και τον ρόλο του Κοινοβουλίου, η άσκηση σε δημοκρατικές πρακτικές, η ενεργοποίηση των εφήβων σε ζητήματα που απασχολούν το σχολείο, την κοινότητα, την κοινωνία. Το πρόγραμμα φιλοδοξεί να προσφέρει στους μαθητές και τις μαθήτριες, εκτός από γνώση, βήμα για προσωπική έκφραση και δημιουργικότητα, ευκαιρίες για προβληματισμό, διάλογο και συμμετοχή. Yπεύθυνος εκπαιδευτικός: Κρητικός Χρήστος.

• Το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση του μη κερδοσκοπικού οργανισμού WE4ALL την οποία ο Δήμος Λυκόβρυσης Πεύκης υποστηρίζει. Το Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «GREEN FUTURE» απευθύνεται σε παιδιά και εφήβους. Στόχος είναι η εκπαίδευση των μαθητών, έτσι ώστε να μάθουν να σέβονται το περιβάλλον σαν να είναι το σπίτι τους, και να δρουν θετικά δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες για ένα πιο βιώσιμο μέλλον παρακινώντας και τους μεγάλους να κάνουν το ίδιο. Το πρόγραμμα αποτελείται από μία διαδραστική παρουσίαση η οποία πραγματοποιήθηκε μέσα στην τάξη και κατέληξε σε μία δράση δενδροφύτευσης.